„Csoda történik” – A 2023-as bábszínházi világnap magyar üzenete

Hírek „Csoda történik” – A 2023-as bábszínházi világnap magyar üzenete

„Csoda történik” – A 2023-as bábszínházi világnap magyar üzenete

2023-ban a március 21-i bábszínházi világnap alkalmából Horváth Mária (Horimari) animációs rendező osztja meg gondolatait a Magyar Bábművészek Szövetségének felkérésére.

Horváth Mária, illetve ahogy Kecskeméten mindenki szólítja: Horimari, a Kecskeméti Animációs Filmstúdió egyik alapító tagja, ahol 1971 óta dolgozik animátorként, rajzolóként, animációs rendezőként.

Mari a pécsi művészeti középiskolába járt, ahol ötvösnek tanult. 1971 óta dolgozik a rajzfilmes szakmában. Az animációs filmkészítés szinte minden fázisában dolgozott: rendezett reklám-, sorozat- és egyedi filmeket, műsor szignálokat, valamint foglalkozik könyvillusztrációval, plakáttervezéssel, látvány- és bábszínházi tervezéssel is.

Generációk nőttek fel a legendás Magyar népmesék sorozaton, amelynek több, mint 40 epizódja köszönhető neki.

Első egyedi filmje az 1982-es Az éjszaka csodái, mely Weöres Sándor azonos című verse alapján készült, a Kaláka együttes zenéjével. A film az Ottawai Nemzetközi Animációs Fesztiválon második díjat nyert. Az 1992-es Zöldfa utca című kisfilmjéért Cartoon d’Or-ra jelölték. 1990-ben Balázs Béla-díjban részesült.

Az elmúlt években párhuzamosan dolgozott két 3D-s tévésorozaton, A Négyszögletű Kerek Erdőn, illetve a Cigánymeséken.

2023. március 15-én a magyar nemzeti kultúra, művészi alkotómunka területén végzett kiemelkedő művészeti értékteremtő munkája elismeréseként Magyarország Érdemes Művésze díjban részesült.

Horimari üzenete a Bábszínházi világnapon

Szeretem az ünnepeket.

Szeretem a bábszínházat.

Szeretem a bábosokat és „akit az Istenek szeretnek, megtartják gyereknek”.

Animációs filmrendező vagyok, volt alkalmam megtapasztalni, hogy az animáció és a bábszínház édestestvérek.

Mindkettőhöz gyermeki nyitottság kell, a szabadság és a teremtés vágya, a JÁTÉK.

Így lesz a bábszínház varázslat, az életre keltés csodája. Egy jó előadás abban is bízhat, hogy gyógyítani és vigasztalni is képes.

Kívánhatunk-e ennél többet?

Elképzelek egy különös kis emberbábut, a GYERMEKET, aki hengerbucskát vet és vele a világ is…. és potyognak a mélybe a fegyverek, tankok, harci repülők.

Csoda történik. Az állatok, a fák,  a kövek beszélni tudnak, a csillagok énekelnek, a nagy dolgok összezsugorodnak,  az apróságok fontosak lesznek.

Az emberek virágnézésre gyűlnek össze, sokan bábszínházba járnak és ünnepelnek.

Szeretettel köszöntöm a BÁBOSOK NAGY CSALÁDJÁT.

Horváth Mária (Horimari)